Kaseiinivaba dieet
Kaseiin on piimatoodetes leiduv valk. Kaseiini sisaldavad piim, hapupiim, pett, keefir, jogurt, või, hapukoor, rõõsk koor, kohupiim, kõik piima baasil valmistatud juustud, piima- ja lõssipulber, piimašokolaad – kõik toiduained, kuhu on lisatud piima või mõnd piimasaadust. Vadak on samuti piimavalk, kuid erineb kaseiinist. Kui on kindel, et tegemist on puhta (täiesti kaseiinita) vadakuga, siis võib seda tarbida. Igaühele see aga kindlasti ei sobi.
Mõnikord sobivad kaseiinitalumatutele kitse- ja lambapiim ning nendest valmistatud tooted, aga kaseiinivaba režiimi alguses on mõistlik ka need toidust välja jätta. Hiljem, kui on kindel, et tervisehäired ei taastu, võib neid väikestes kogustes tarbida.
Piima ja piimatooteid menüüst välja jätta ei ole lihtne, sest paljudes toitudes leidub neid peidetud kujul. Piima koostisosi sisaldavad ka ravimid ja toidulisandid. Alati tuleb pakendilt lugeda toote koostist. Näiteks leidub laktoosi homöopaatilistes ravigraanulites ja seda kasutatakse ka veinitööstuses. Tööstuslikult valmistatud lihatooted (sink, vorstid, pasteedid) sisaldavad sageli piima. Tuleb loobuda ka suuremast osast kommidest ja muudest maiustustest, kindlasti piimašokolaadist.
Toitudes ja küpsetistes saab piima asendada kookose-, riisi-, mandli-, hirsi-, kastani-, pähkli- või sojapiimaga. Gluteenitalumatuse puhul tuleb taimseid piimasid ostes veenduda, et samas firmas ei toodetaks nisupiima, sest mõnikord võib tootmise käigus sattuda gluteenijääke ka nendesse toodetesse.
Sojatooted on head piimaasendajad, kuid sarnasuse tõttu piimavalguga esineb sageli risttalumatuse reaktsioone ka sojavalgule.
Mandli- ja pähklipiima tuleb tarbida ettevaatusega. Mandlid ja pähklid on ühed tavalisemad allergeenid, mis võivad samuti ebasoovitavaid reaktsioone esile kutsuda.
Kaseiinivabal dieedil olles hoiduge toitudest, mille koostisosana on märgitud:
• kaseiin või kaseinaat;
• hüdrolüsaadid (kaseiin, piimavalk, vadak);
• laktoalbumiin;
• laktoos ja laktuloos;
• lõssipulber;