Keedutaigen

  • 3 dl (300 ml) vett
  • 100 g laktoosivaba võid
  • soola (musta jahv.pipart)
  • 180 g gluteenivaba jahusegu
  • 50 g laktoosivaba juustu
  • 4 muna

Kuumuta vesi koos rasvaine ja soolaga aeglaselt paksupõhjalises keedunõus, kuni rasvaine sulab. Kuumuta segu kiiresti keemiseni. Sõelu jahu. Eemalda nõu tulelt ja lisa keevale vedeliku-rasvaine segule korraga kogu jahu, sega.

Tõsta nõu tagasi tulele ja kuumuta tainast umbes 5 min ja klopi tugevalt, kuni tainas moodustab ühtlase massi ja lööb nõu küljest lahti. Kui segu tundub liiga vedel, siis võib seda veel veidi kuumutada (ära enam klopi, et rasvaine ei eralduks).

Tainas peab olema ühtlase konsistentsiga (lusikaga tõmmates peab vagu aeglaselt kinni vajuma) vedel-sitke, kuid mitte kõva.

Lase tainal jahtuda +60-70°C-ni (kuni kannatab sõrmedega katsuda). Sega tainale ükshaaval juurde lahtiklopitud (toatemperatuuril) terved munad. Iga muna lisamise järel klopi tainas ühtlaseks. Sega hulka riivitud juust. Soovi korral maitsesta musta jahv.pipra või ürtidega. Saad tulemuseks ürdi-juustu tuuletaskud.

Tõsta taigen lusikaga küpsetuspaberiga kaetud ahjuplaadile. Jäta toodete vahele piisavalt ruumi, arvestades, et küpsemisel paisuvad need poole suuremaks ja muutuvad seest tühjaks. Kui ahi on niisutusseadmeta, siis tuleb enne küpsetamist pooltoodetele peale pritsida külma vett. Kuum aur kergitab tainast ning tekib tühimik.

Küpseta keedutainast tooteid ilma tuuleta ahjus +180-200°C juures 10-15 minutit. Alusta küpsetamist kõrgema temperatuuri (+200°C) juures, kuni tooted on kergelt kollakad, ning vähendada (+180°C) seda küpsetamise käigus.

Ahjuust ei tohi avada küpsemise esimesel poolel, siis vajuvad kerkinud tooted alla. Kui ahjul on auru väljalaskeava (pagariahjudel), siis peab see lahti olema.

Tooted võib peale küpsemist veel järelkuivamiseks ahju jätta. Lase valmistoodetel jahtuda ahjuplaadil. Serveeri koos kevadise rohelise pestoga (karulauk-, murulauk või petersell).

Karulaugupesto valmistamine.