Tervisliku toitumise üks osi on tervislike magustajate eelistamine ning suhkru tarbimise piiramine.

Kuna valgest suhkrust on keemiliste protsesside abil eemaldatud vitamiinid, mineraalained ja muudki organismile vajalikud toitained ning sellel on kõrge glükeemiline indeks, seega tugev mõju veresuhkru tasemele, on põhjust pöörata tähelepanu suhkru tervislikumatele alternatiividele.

Magustajaid

  • Toor- või täistoor- roosuhkur,
  • indiaanisuhkur,
  • palmisuhkur ja kookosõiesuhkur,
  • ksülitool ehk kasesuhkur,
  • stevia ehk (Paraguay) suhkruleht,
  • suhkrupeedi- või agaavisiirup,
  • mesi.

Kuigi need variandid on valgest suhkrust mõnevõrra tervislikumad, tuleks igasugust suhkrut tarbida siiski küllaltki väikestes kogustes.

Toor-roosuhkur

Toor-roosuhkur ehk osaliselt rafineeritud suhkur on suhkru tootmise vaheprodukt, mis on saadud kristalliseeritud suhkruroomahlast ning mida ei ole keemiliselt töödeldud-pleegitatud ega ka pruuniks värvitud. Sisaldab vähesel määral mineraalaineid ja vitamiine.

Sell liigid on Demerara, Muscovado, Turbinado, melassisuhkur.

Täistoor-roosuhkur

Täistoor-roosuhkur ehk rafineerimata suhkur on valmistatud suhkruroomahlast kuivatamise ja jahvatamise teel. Vähese töötlemise tõttu on alles on vitamiinid, mineraalid ja muud toitained.

Täistoor-roosuhkru liigid on Sucanat, Rapadura ehk Panela, indiaanisuhkur.

Indiaanisuhkur on aeglase kasvuga vanade suhkrurooliikide mahlast toodetud täistoor-roosuhkur, tumedat värvi ning karamellimaitsega.

Palmisuhkur

Palmisuhkur valmistatakse mitmete palmiliikide mahlast. Vähese sulamis- ja väga kõrge põlemistemperatuuri tõttu sobib kasutada küpsetamisel.

Ei lahustu täielikult, mistõttu külmades jookides jääb osa suhkrust segunemata.

Kookosõiesuhkur

Kookosõiesuhkur saadakse lõigatud kookosõiepungadest kogutavast mahlast.

Nii palmisuhkru, kui ka kookosõiesuhkru GI (glükeemiline indeks) on lauasuhkrust oluliselt madalam (GI 35). Asendab  retseptis valget suhkrut 1:1.

Ksülitool

Ksülitool (kasesuhkur), Prime´ali täistoor-roosuhur ja palmisuhkur

Ksülitool (kasesuhkur), Prime´ali täistoor-roosuhur ja palmisuhkur

Ksülitool on looduslik suhkur, mida toodetakse peamiselt lehtpuupuidust (peamiselt kasest) ja maisitõlvikutest, kuid enamasti on see ikkagi sünteetiline. Ksülitool on madalakaloriline alternatiiv suhkrule, imendub aeglasemalt ning tõstab veresuhkrutaset vähem (GI on  10). Ksülitool on magusam kui tavaline valge suhkur. Ei sobi leiva küpsetamiseks, sest jätab mikroobid ja pärmseened nälga, takistades nende kasvu. Ksülitool tekitab kehas aluselise keskkonna, suhkur aga on happelisust soodustav.

Steevia

Steevia on tuntud ka (Paraguay) suhrulehe, meelehena või meetaimena.

Ei tõsta vere suhkrusisaldust (GI on 0), kuna ei sisalda süsivesikuid ega anna kaloreid. Lisaväärtusena alandab suhkruleht kõrget vererõhku. Värsketel lehtedel on ka baktereid ning pärmseeni hävitav toime.

Turustatakse pulbri, tinktuuride ja tablettidena.

Kolm tilka vedelat Stevia´t vastab umbes kahele suhkrutükile.

Stevia-pulber asendab suhkrut mahult 1:1, kaalult aga 1/10 (50 g suhkrut/ 5 g Stevia´t)

Rafineerimata suhkrupeedisiirup

Rafineerimata suhkrupeedisiirupi saamiseks keedetakse viilutatud suhkrupeeti, seejärel pressitakse keeduleemest välja mahl ja kontsentreeritakse seni, kuni saadakse paks tume siirup.

Agaavisiirup

Agaavisiirup

Agaavisiirup

Toodetakse Mehhikos kindlatest agaavikaktuse liikidest. Sisaldades peamiselt fruktoosi kompleksset vormi inuliini, mis imendub organismi aeglaselt, ei avalda agaavisiirupi tarvitamine veresuhkrule kuigi kiiret mõju (GI on 10). Toiduvalmistamises saab agaavisiirupiga edukalt asendada nii suhkrut kui ka mett. Oma konsistentsilt sarnanebki see vedela meega. Eriti populaarne on agaavisiirup veganite hulgas, sest on meega võrreldes taimset päritolu.
Leidub heledat ja tumedat siirupit, viimane on filtreerimata, tugeva karamellimaitsega.

Suhkru asendamisel agaavisiirupiga peaks arvestama, et tänu agaavisiirupis sisalduva fruktoosi magususele saab seda kasutada väiksemas koguses (suhkrust 1,4-1,6 x magusam).

Mesi

mesi

Mesi

Mesi on suhkrute küllastunud lahus, mis on saadud mesilaste ensüümide toimel õienektarist.

Mesi sisaldab mitmeid suhkruid – fruktoosi (isegi kuni 50%), glükoosi, sahharoosi-, vitamiine ja mineraalained, vett, valku, orgaanilisi happeid, ensüüme ja bioaktiivseid aineid (GI on 55).

Mesi tugevdab organismi, parandab ainevahetust, soodustab kudede taastumist ja seedimist ning on põletikuvastane. Küpsetised, millesse on lisatud mett, püsivad kauem värskena. Tuleb aga arvestada, et kuna mesi on vedel, peab retseptis seetõttu vähendama vedeliku hulka.

Mesi sobib salatite maitsestamiseks, sest ühes meega omastab organism aedviljadest-puuviljadest paremini vitamiine ja mineraalaineid, samuti annab see huvitava maitse toorvahtudele, kreemidele ning kastmetele. Rohke fermentide sisalduse tõttu ei tohiks mett kuumutada  üle 40˚C.